Proč tolik přibíráme po 30?

Výrazná pivní břicha mužů vzdouvající se pod triky nebo košilemi, baculatá stehna žen a přetékající faldíky zařezávající se do džínů, takový je obrázek dnešních „moderních“ třicátníků. Zvykáme si na něj čím dál častěji a mnozí se mu i přizpůsobují.  Nadváha, či dokonce obezita, začíná ve společenském životě zaujímat čím dál větší místo. Vděčně adoptujeme názor, že naše těla se s věkem mění a náš uspěchaný životní styl s tím zkrátka nemůže nijak bojovat. Ve skutečnosti by nám stačilo o něco více disciplíny a méně pohodlnosti.

Polotovary, příliš kalorická a průmyslově upravená strava

Stravovací návyky dnešní generace – to je kapitola sama o sobě. Jen ti opravdu zodpovědní alespoň občas studují obaly potravin a jejich složení. Většina Čechů raději zavírá oči a jídlo bere jako prostředek k zaplácnutí hladu. Vaření dnes mnozí považují za časově příliš náročné a raději sáhnou po polotovarech nebo si objednají pizzu. Ani obědy ve fast foodech nám nijak neprospívají.

Možná ušetří čas, ale jejich výživová hodnota je nulová, přičemž v jednom cheesburgeru se skrývá 448 kalorií. V převodu do sportovní řeči: cca 20 minut na rotopedu nebo 30 minut na běžícím pásu. Fastfoodová strava navíc obsahuje složky, které jsou návykové, což je důvod, proč jim jejich pravidelní konzumenti nedokážou odolat a mnozí z nich se dopracují k těžké obezitě. Milovníci sýrů zřejmě asi také tuší, že tyto delikatesy (zvláště v kombinaci s vínem) nepatří k dietně racionální stravě. Pakliže konzumujete sýry pravidelně a nedaří se vám zhubnout, věřte, že právě toto je jedním z hlavních důvodů vašeho neúspěchu. Nepočítaně se toho napsalo také na téma slazených nápojů a jejich vlivu na přibírání. Přesto se zdá, že i v tom jsou lidé nepoučitelní. Nijak výjimeční nejsou ani „sportovci“, kteří se hodinu mučí v posilovně a tekutiny doplňují Coca-Colou nebo vodou se šťávou, sabotujíc tak veškeré své úsilí.

Pohodlnost

Platí to zejména pro jedince se sedavým zaměstnáním v kancelářích, tedy pro většinu městské populace. Máte přehled o tom, kolik kroků denně uděláte? Když cestujete MHD, stojíte nebo si raději sednete, přestože jste zrovna odešli z kanceláře, kde vlastně jen celý den sedíte? Lidé si dnes jen málo uvědomují význam obyčejné chůze a také to, jakým zlem se pro nás v tomto směru stala nepostradatelná technika ve formě počítačů, mobilů a internetu. Pro udržení dobré fyzické kondice přitom průměrnému jedinci stačí nachodit 10 tisíc kroků denně (cca 7 km), což je vhodnou alternativou i pro ty, kteří nenávidí posilovny a skupinová cvičení.