Krize středního věku

Ženy bolí ztráta atraktivity

Proč tedy ženy začínají své mužské protějšky v konzumaci alkoholu nebezpečně dohánět? Podle Petra Popova, primáře a předsedy Společnosti pro návykové nemoci Purkyňovy lékařské společnosti, ženy sice dokážou řešit své problémy otevřeněji, než muži a neostýchají se tolik požádat o pomoc, ale:

„Naučily se při tom bohužel také pít. Je to prostě běžný obrázek. Kamarádky se sejdou, aby něco probraly, a při tom začnou popíjet na uvolněnou. Jenže tak to bohužel mnohdy začíná,“ varuje lékař s tím, že díky své tělesné konstrukci se ženy s účinky alkoholu nevyrovnávají tak rychle jako muži a při pravidelném popíjení závislosti propadají mnohem dříve. Jejich trápení přitom nebývají tolik „sebestředná“. Těžce prožívají odchod dospělých dětí z domova, nezájem partnera a případné nevěry, ale především „vrásky“.

„U žen se krize středního věku týká především ztráty atraktivity,“ říká psychiatr Petr Hrubeš. Ani tady ale ženám nelze vyčítat egoismus. „Žijeme ve společnosti, která je velice silně orientovaná na vnější atraktivitu. „Není divu, že se pak objevují kuriózní karikatury a obrazy žen, které se snaží za každou cenu napasovat do image a módy, která se jim nabízí. Bohužel jdou na to mnohdy cestou anorektických režimů či diet. Přibývající vrásky a léta jsou skutečně oním bolestným problémem, s nímž se většina dnešních žen středního věku pere,“ říká Hrubeš. Muži se krizí propíjejí, ženy do sebe investují horentní sumy, aby udržely krok s mladšími sokyněmi. Bez ohledu na pohlaví jsou nicméně více ohroženi jedinci, jež se potýkají s nějakou poruchou osobnosti, především pak ti se sklonem k hysterii.

Lékaři však pro nás mají dobrou zprávu. Po padesátém roce prý přichází opět období klidu. Lidé se takzvaně vyrovnají sami se sebou a začnou si užívat podzim života.„Většina z nás se pomocí svých adaptačních okamžiků dokáže s tímto obdobím vypořádat. Myslím, že je ve výbavě naší psychiky, abychom jím všichni prošli a uvědomili si, že alkohol k té výbavě rozhodně nepatří.“

3 způsoby jak na krizi středního věku

1. Optimizmus:Jít stejnou cestou jako dříve a vydržet v nezměněné intenzitě. Vsadit na to, že máme dost sil, abychom krizi porazili, nebo na to, že krize odejde časem sama. 2. Přizpůsobení:Jít stejným směrem, ale ne stejnou cestou jako dříve – zvolněte tempo a zmírněte nároky. Dejte větší prostor prožitkům namísto výkonnosti,relaxaci namísto sebepřemáhání a osobním koníčkům před novými pracovními záměry. 3. Nová šance:Využít druhé poloviny života jako příležitosti k radikální změně, která může mít buď konkrétní povahu (nová práce či profese, rodinné poměry, realizace odkládaných zájmů, nové bydliště, nebo dokonce země) nebo duchovní.