Latentní obezita

Stejně tak jako jedinci s velkou nadváhou mohou být ve skutečnosti podvyživení, nemusí být ani štíhlé tělo spolehlivým ukazatelem zdraví. To, že jste na první pohled štíhlí ještě neznamená, že se ve vašem těle neskrývá víc tuku než svalů. Řeč je o latentní obezitě a trpí jí i lidé, do kterých byste to mnohdy vůbec neřekli.

Možná jste široko daleko nejštíhlejší a máte skvělou postavu i bez cvičení, přesto se tento problém může týkat i vás. Obezita totiž nemusí být na první pohled vidět. Jak ji poznáte? Existuje několik ukazatelů, které vám napoví, že byste si měli nechat odborníkem přeměřit množství tuku v těle.

Špatné držení těla

Kulatá záda, vypouklé břicho, hubené nohy a hlava i ramena výrazně předsunuté dopředu – přesně takto vypadá mnoho štíhlých lidí, kteří mají téměř nulovou fyzickou aktivitu.

Ochablost těla

Jedná se o jakousi celkovou ochablost postavy, kdy nejsou viditelné svaly a tělo není zpevněné.

Nízká kondice

Přestože je jedinec štíhlý, lehce se zadýchává i při krátkém běhu, má problémy vyjít či vyběhnout schody a neuzvedne ani lehčí zátěž.

Mnoho štíhlých lidí se domnívá, že díky „šťastným genům“ nemusí cvičit. To je ale omyl. Právě nedostatek pohybu způsobuje celkovou ochablost těla i svalů, které mohou vést k latentní obezitě. Tento problém se navíc častěji týká žen. A věřte, že pouhá úprava jídelníčku to nespraví. Při latentní obezitě většinou nejde o jídlo. Právě nízký příjem potravy je podle odborníků důvodem, proč si i ženy, které nesportují a nevěnují se žádné pohybové aktivitě, dokážou udržet štíhlou postavu. Jenže tento způsob udržování štíhlosti stojí za ztrátou svalové hmoty, snížení hodnoty bazálního metabolismu a v neposlední řadě může přivodit i různé metabolické poruchy.  To všechno je úrodnou půdou pro další nárůst tuku v těle.

Horší než klasická nadváha?

Paradoxně ano. Latentní obezita je ze zdravotního hlediska mnohem méně žádoucí než nadváha. U té je totiž stejnoměrně zastoupena svalová i tuková hmota. Jedinci s nadváhou, kteří mají svalovou hmotu, mají daleko větší šanci na zdravé snížení tuku, protože jim pouze stačí omezit příjem energie.U latentně obézních lidí je však potřeba, aby v prvé řadě nejprve zvýšili množství svalové hmoty.

Jaký pohyb tedy zvolit v případě, že jste se sportu doposud vyhýbali jako čert kříži? Jestli už teď plánujete, že začnete běhat a chodit na hodiny aerobiku, pak vás zřejmě zklameme. Samotná aerobní aktivita vás nespasí, nezvýší totiž množství svalové hmoty. Profesionální trenéři doporučují zaměřit se spíše na posilování, které nejen vytvaruje postavu, ale urychlí také metabolismus a pomůže zbavit se nadbytečného tuku.

Samozřejmě, že tohle vše se týká pouze zdravých lidí. Existuje řada léků, které ovlivňují metabolismus a mohou vést k podobným změnám tukového metabolismu.