Má muž na první schůzce platit?

Milá Sally

Je mi už 36 let a po rozpadu dlouholetého vztahu si již nějakou dobu hledám partnera. Při schůzkách se ale velmi často setkávám s tím, že když obsluha přinese účet, muži se začnou u placení ošívat. Je mi to nepříjemné, a tak často za sebe raději zaplatím sama, nicméně mám pak vztek a štve mě to. Cítím se ponížená. Zpočátku jsem si myslela, že když za mě muž nezaplatí, chce mi tím naznačit, že už nemá zájem o další schůzku, to se ale nepotvrdilo, protože většinou se mi muži opět ozvali a chtěli se sejít znovu. Já už tolik ne. Některým jsem dala druhou šanci, ale při placení se situace opakovala. Je normální, že muž pozve ženu na rande a pak se chce dělit o účet?Jana (36)

Milá Jano,

Díky za skvělou otázku! Tohle je totiž velmi ožehavé téma a věř mi, že nejsi sama, která se do podobné situace dostala. Pokud bych to měla zestručnit, pak všeobecně platí pravidlo, že kdo zve, ten platí. Jenže muži na to jdou dnes velmi fikaně a to pozvání není tak úplně zřejmé. Když totiž navrhnou, že byste si mohli dát sklenku nebo kafe nebo zajít na večeři, nevyplývá z toho

 tak úplně jasně,  že ženu zvou na rande. Vypadá to spíš jako nezávislé setkání a muži to vědí. Sama jsem zažila několik podobných případů. Jeden výtečník dokonce předstíral, že si zapomněl peníze! Jiný gentleman si se mnou pro změnu dal schůzku v luxusní restauraci, kterou navíc sám vybral, stejně jako jídlo pro nás oba. Když přinesli účet, protočily se mu panenky. Ze zdvořilosti jsem se zeptala, zda mám přispět, jen pokrčil rameny na znamení, že by to docela uvítal. Nesmírně mě to vytočilo. Účet nakonec zaplatil, ale kroutil se jako žížala a příjemný pohled to tedy rozhodně nebyl. Jaké bylo moje překvapení, když se po dvou dnech ozval znovu a chtěl jít na další rande! Asi chápeš, že jsem ho zazdila.

Jeden nápadník mě takhle dokonce testoval a později se mi k tomu i přiznal, přičemž mi začal barvitě líčit, že přece ženy chtěly rovnoprávnost, tak ať si tedy za sebe platí! Tohle se stává jen hodným ženám. Ty ostřílenější totiž peněženku ani nevytahují z kabelky. Jenže to zase pěkně vytáčí muže, protože i oni dokáží ocenit, když žena alespoň nabídne, že přispěje a nebere u muže placení jako samozřejmost. Minimálně by měla vždy poděkovat a vyjádřit, že si jeho kavalírství váží. Jak z toho tedy ven?

Naučila jsem se, že na první rande by se nemělo chodit na večeře. Pro oba je to jednak stresující a co si budeme povídat, vážně se chceme dívat na to, jak si pak muž vrtá párátkem mezi zuby? Kafe nebo sklenička vína pro první schůzku zcela postačí. Kdyby se muž pak chtěl dělit o účet, nebude tě to alespoň tolik finančně bolet.

Pořádný chlap navíc za ženu na první schůzce rád zaplatí kafe nebo sklenku vína, prokazuje jí tím kavalírství a není to pro něj žádná pálka, z níž by se pak musel dlouho finančně hojit. A jestliže za tebe nebude chtít zaplatit ani to kafe (a věř, že i tohle se stává! Jsem toho řádným důkazem), pak aspoň víš, že s takovou držgrešlí už rozhodně nechceš ztrácet čas. Další, prosím!