Sex? Jen to ne!

Erotika prodává a kdo žije bez sexu, ten není normální, jako by na nás křičela všechna média.  Asexuálové se ale nemocní necítí. I oni navíc touží po lásce a rodině. Je možné položit sexuální potřeby na obětní oltář jiných výhod ve vztahu? Nebo je život s partnerem bez chuti na sex až příliš frustrující?

Není jich zase tak málo, jak by se mohlo zdát a rozhodně nepatří mezi výjimky. S jedinci, kteří šťastně fungují i bez pravidelné dávky sexu, se můžete setkat doslova na každém kroku. Vedle heterosexuálů, homosexuálů a bisexuálů však asexuálové nadále zůstávají poněkud spornou menšinou. Lidé, kteří mají nulový sexuální apetit, nebo se jim vyměňování tělesných tekutin s partnerem dokonce nevýslovně hnusí, jsou zkrátka pro mnohé velkou neznámou.. Jejich „orientace“ je pro okolí zcela nečitelná a sami asexuálové se s ní ani nijak nechlubí.„Poprat“ se s ní musí až jejich partneři.

Sex nerovná se láska

Jirkovi se v podstatě nedá nic vytknout. Nezadaný, bezdětný, zodpovědný, dobře udržovaný třicátník na dobře placeném manažerském postu dobře prosperující nadnárodní společnosti -  stručně řečeno: dobrá partie pro život.  „Kde se takoví chlapi rodí?“ slýchala jeho partnerka Monika často. Teprve po několika měsících se svěřila s problémem, který ze studu nechávala za zavřenými dveřmi ložnice. „Jirka se mnou nechce spát,“ vypadlo z ní jednou. „Ne, nikoho nemá a nemá problémy s erekcí,“ vrtěla hlavou nad prvními otázkami svých kamarádek. „Prostě není na sex, nezajímá ho, nevzrušuje ho ani to nejrajcovnější spodní prádlo a v posteli se mi vyhýbá. Sex dostávám skoro už jen za odměnu, připadám si jako sexuální loudil,“ sypala ze sebe Monika tu nekončící horu nářků sexuální frustrace svým kamarádkám.  Problém prý nebyl v ní, Jirka se jí svěřil, že o sex neměl zájem nikdy. „Ale jinak je skvělý, lepšího chlapa bych nenašla,“ pronesla na jeho obranu. Ze svého intimního života sice byla nešťastná, přesto však nepřemýšlela o rozchodu a razantně odmítla i nevěru. Může takový vztah dlouhodobě fungovat?

„Sexualita patří k párovému životu lidí. Snad může fungovat takový život, když si ten, jenž není asexuál, najde způsob, jak svou sexualitu realizovat mimo pár, ale upřímně pochybuji o trvanlivosti takového svazku,“ říká přední český sexuolog Ondřej Trojan.