Vrátilo se vám akné?

Připomíná vaše pleť stále častěji puberťáka v rozpuku? Nevěšte hlavu, nejste totiž výjimkou. Akné už dávno netrápí jen dospívající jedince, ale čím dál častěji se s ním potýkají i lidé ve zralém věku. Nevzhledné pupínky umí zkazit náladu každému, hlavně když se objeví v ten nejnevhodnější čas, například před prvním rande.

Založili jste si skvělý profil na online seznamce, seznámili jste se tam s někým úžasným, domluvili jste se na první schůzce a teď tohle? Na obličeji vám přes noc vyskáčou ošklivé pupínky, jako byste právě procházeli pubertou! Vaše pleť je poslední dobou stále podrážděná a vyrážky se na ní množí pravidelně? Pokud jsou vám tyto situace povědomé, pak věřte, že s nimi zápasí stále více žen, kolem třicítky či dokonce po čtyřicítce. Pojďme se tedy společně podívat, jaké může mít akné v dospělosti příčiny a jak se s ním dá bojovat.

Naše pleť je zrcadlo našeho zdravíZatímco v pubertě akné vzniká vlivem hormonální nerovnováhy v těle, v dospělosti mívá mnoho příčin, které jsou bohužel součástí našeho každodenního života. Těmi nejčastějšími je městský smog, stres, ale i uspěchaný životní styl a nepravidelné stravování. To navíc máme ve zvyku šidit polotovary, nebo rychlým občerstvením. V boji s akné proto musíme začít kompletní očistou na povrchu, ale i uvnitř.

Lymfatický systémMnohé ženy po třicítce i po čtyřicítce se potýkají s nevzhlednými pupínky na spodní části čelisti. Důvodem bývá často zanesený lymfatický systém. Nefunguje-li správně, organismus je zatížen škodlivými látkami, které mají být z těla vyloučeny.Kromě lymfatických masáží vám pomůže také několikatýdenní kúra v podobě čaje určeného právě k vyčistění lymfatického systému. Pomůže také podobná kúra z kopřivového čaje, která pročistí krev.

ExperimentujteMějte také na paměti, že váš jídelníček musí být co nejpestřejší. Nejezte proto stále to samé a zkoušejte nová jídla i potraviny. Můžete organismu prospět, když třeba alespoň na týden zcela vynecháte nějakou potravinu nebo nápoj, které máte ve zvyku konzumovat denně. Co takhle dát si týden bez kafe, další zase bez mléka, brambor, rýže, či čokolády a pečiva? Každý týden můžete zkusit vynechat něco jiného a možná budete překvapeni, jak na to vaše pleť bude reagovat. Některé potravinové intolerance se objevují až v dospělosti a pupínky mohou být jedním z jejich příznaků. Experimenty s vynecháváním jedné nebo druhé alespoň na pět dnů můžete nakonec zjistit, že vám celou dobu nedělalo dobře třeba právě to oblíbené mléko, které si každý den dáváte ke snídani nebo do kafe.

Vsaďte na speciální kosmetikuJakmile se zbavíte stresu a začnete sledovat svůj jídelníček i jeho pravidelnost, přichází na řadu vhodná kosmetika. V boji s nepříjemnými projevy akné pomůže intenzivní péče, která působí přímo v místě aplikace. Je potřeba tomu také přizpůsobit produkty, které denně používáte. Pokud však chcete sáhnout po kosmetice, která je určena na mladou aknózní pleť, děláte chybu. Zralou pleť totiž tyto produkty příliš vysušují, což může ve výsledku napáchat víc škody než užitku. Základ volby make-upu pro pleť s akné je stejný, jako pro citlivou pleť. Hledejte make-up, která má označení nekomedogenní.  Takto označené make-upy by neměly ucpávat póry. Abyste se vyhnula látkám, které pleť dráždí, je vhodné vyhledávat také produkty s označením hypoalergenní a bez parfemace. Pozor také na kombinování různých značek, raději vybírejte z jedné řady, která má stejné složení a obsahuje také stejné pH. Nemusíte chodit do salónů nebo do lékárny, cenově dostupná kosmetika na akné je běžně k sehnání i v drogériích. S velmi zajímavou řadou přišla nedávno například česká značka Dermacol. Produkty jsou určeny přímo na „dospělou“ pleť a obsahují látky, které jsou v boji s pupínky účinné.

Klíč je v důslednostiBoj s akné je běh na dlouhou trať a výsledky se projeví pouze, když vytrváte a budete důslední. Váš každodenní večerní rituál by měl proto obsahovat 5 kroků.

Odlíčení čisticím gelem  Hloubkové čištění pleťovou vodou, která pleť nejen tonizuje, ale zbaví ji i zbytků nečistot a stáhne póry. Jednou týdně pleti také velmi prospějete hloubkovým peelingem. Ani tady nemusíte sahat příliš hluboko do peněženky. Přírodní kosmetika Freeman má na trhu vychytávku Gel Mask + Scrub, kterou můžete použít buď jako pleťovou masku, nebo peeling. Hydratační krém. Jako denní i noční péči můžete zvolit krém ve formě gelu s nemastnou konzistencí, která pleť nezatěžuje a neucpává póry. Skvěle a velmi šetrně v tomto směru působí ten z řady Dermacol (Acneclear moistruising gel-cream), který zároveň obsahuje olej z australského čajovníku a velmi dobře se vstřebává.

Lokální přeléčení. Po ruce mějte vždy také lokální gel v malé tubičce, který užívejte k potlačení projevů nejproblematičtějších míst. Překrytí. Na aknózní pleť byste alespoň dočasně měli používat také speciální kosmetiku. I tu ve své řadě přidává Dermacol, například Acnecover make-up & corrector. Základ volby make-upu pro pleť s akné je stejný, jako pro citlivou pleť. Hledejte make-up, která má označení nekomedogenní.  Takto označené make-upy by neměly ucpávat póry. Abyste se vyhnula látkám, které pleť dráždí, je vhodné vyhledávat také produkty s označením hypoalergenní a bez parfemace.